Kodėl naujoji šiltinimo karta padeda taupyti?

Su sandariojo šiltinimo technologijos atsiradimu Lietuvoje prasidėjo naujosios šiltinimo kartos namų statyba.

Kelią link šilto ir ekonomiško būsto sąlyginai galima padalinti į kelis etapus. Kiekvieno jų rezultatas – tam tikro ekonomiškumo namų karta.

Sulyginkime trijų šiltinimo kartų namus. Kokį pasirinksite?

Senoji karta („vaiduokliai”) (iki 1985 m.) – tai namai, suprojektuoti ir pastatyti su tuščiais oro tarpais sienose arba nešiltintomis sienomis be oro tarpų, šaltomis palėpėmis, nuo kurių kambarius atskiria nesandarios nešiltintos perdangos. Šiame etape namo šiltinimas buvo saviveikla. Spaliai, pjuvenos, durpės, šlakas – tai tos medžiagos, kuriomis šiame etape kartais buvo bandoma pagerinti namų šilumines savybes.

Akivaizdu, kad tokiomis priemonėmis nebuvo pakankamai sulaikoma nei kondukciniu, nei radiaciniu, nei konvekciniu būdais iš patalpų į lauką perduodama šiluma. Tokių namų energijos sąnaudos šildymui sudaro 250 – 300 kWh/m2 per metus.

Senosios kartos vidutinio (apie 130 m2 gyvenamojo ploto) namo išlaidos šildymui per metus siekia virš 1500 €. Šiuo metu nemažai tokių pastatų jau yra virtę „vaiduokliais“. Juos belieka tik nugriauti.

Dabartinė karta („kiaurieji”)(nuo 1985 m.). Atsiradus kokybiškesnėms šiltinimo medžiagoms (mineralinės vatos, putų polistirolas) imta projektuoti ir statyti apšiltintus namus.

Šilumos izoliacijos sluoksnių storius sąlygoja statybos techniniame reglamente įvardinti rodikliai. Deja, reglamente nėra sandarumą reglamentuojančių rodiklių įgyvendinimo užtikrinimo tvarkos, todėl projektuojant ir šiltinant namus į šią savybę nebuvo pakankamai kreipiama dėmesio.

Kodėl apšiltinama nepakankamai sandariai?

Tradicinės lakštinės šiltinimo medžiagos ir nepakankamas sandarumo reikšmės supratimas neduoda galimybės pakankamai sandariai apšiltinti namus. Šiltinimo medžiagų sluoksniai, turintys pakankamą šiluminę varžą bei naudojamos šilumą atspindinčios medžiagos (selektyvinės stiklo dangos, blizgios plėvelės, klijuojamos už radiatorių) pakankamai gerai sulaiko kondukciniu bei radiaciniu būdais netenkamą šilumą, bet nesulaiko didžiausio – konvekciniu būdu netenkamo šilumos kiekio.

Šiame etape projektuojami ir statomi namai, orientuoti į energijos sąnaudas šildymui 75–100 kWh/m2 per metus.

Tačiau praktinėje statyboje su tradicinėmis šiltinimo medžiagomis, deja, nepavyksta pasiekti tinkamo apšiltintų konstrukcijų sandarumo, todėl šios sąnaudos realiai dažniausiai būna daug didesnės.

Dabartinės kartos vidutinio namo išlaidos šildymui – apie 500 € per metus.

Naujoji karta („energiškai efektyvūs”) (nuo 2008 m.). Tai šiuo metu jau projektuojami ir statomi namai su sandariu apšiltinimu ir kontroliuojamu vėdinimu.

Naujosios kartos sandaraus šiltinimo technologijos pagalba pasiekiamas ilgalaikis apšiltintų konstrukcijų sandarumas bei puiki šiluminė varža leidžia pasiekti energiškai efektyvaus namo šiltinimo efektyvumą su minimaliais naujosios kartos sandariojo šiltinimo medžiagos sluoksniais.

Kaip sandariai šiltinti ir taupyti

Naujosios kartos namuose sandariojo šiltinimo pagalba efektyviai sulaikoma visais būdais pernešama šiluma – ir kondukciniu, ir radiaciniu, ir konvekciniu.

Džiugina tai, kad naujasis naujosios kartos sandarusis šiltinimas ne tik nepadidina statybos kaštų, bet ir leidžia juos ženkliai sumažinti.
Šiltinimo darbų laikas sutrumpėja virš 30 kartų, mažesni šiltinimo medžiagos sluoksnių storiai leidžia sumažinti laikančių konstrukcijų matmenis ir taip dar papildomai atpiginti statybą. Be to, tyrimais nustatyta, kad naudojant sandarųjį šiltinimą, pastato šildymo ir vėsinimo sistemų galigumus galima mažinti iki 35 procentų.

Taip sandariai apšiltinto ir ekonomiškai vėdinamo vidutinio dydžio namo su pakankamai sandariais langais bei durimis išlaidos šildymui gali sudaryti iki 230 eurų per metus.

Kaip priimti protingą sprendimą?

Dabartinė ekonominė situacija dėkinga tuo, kad ji paskatins žmones išmokti gyventi ekonomiškiau ir taupiau. Praeis nedaug laiko ir, patikėkite, atsigavusi ekonomika „vaiduokliais“ pavers ne vieną dabartinės kartos namą.

Ką po kelių metų pasakysite savo architektui, kuris šiandien Jums suprojektuos dabartinės kartos namą, tuo metu, kai jau yra nebrangesnė ir daug efektyvesnė naujoji karta?

Nuoširdžiai tikiu, kad rimti, save ir klientus gerbiantys architektai, projektuotojai ir konstruktoriai jau nebesiryš tiražuoti riboto ekonomiškumo senosios kartos namų projektų, o konstruktyviai mąstantys klientai galvos tik apie naujausios kartos namus.

Tad ką pasakytumėte architektui, kuris šiandien Jums suprojektuotų senosios kartos „vaiduoklį“?

404