Kodėl sienų šiltinimas iš vidaus paskatina pelėsio atsiradimą?

Vienas iš dažniausiai pasitaikančių argumentų, kodėl nepatariama šiltinti pastato iš vidaus – gerokai sumažėjantis bendras būsto plotas. Visgi, pasak šiltinimo eksperto Roberto Karvausko, tai dar nėra pati opiausia problema. Ne itin kokybiškai atlikus šiltinimo darbus, namuose gali apsigyventi nepageidaujamos pelėsio kolonijos.

Iš vidaus apšiltinta siena tampa gana „jautri“ lauke vykstančioms oro permainoms, nes naujai įrengtas šilumos izoliacijos sluoksnis kliudo į sienos konstrukciją patekti ankstesniam šilumos kiekiui. Tačiau siena jungiasi su gretimomis konstrukcijomis, tokiomis kaip sienos, grindys ir lubos, ir pradeda jas vėsinti. Būtent tuomet pradeda kauptis vandens garų kondensatas. Dėl to erdvėje, apšiltintoje iš vidaus, atsiranda pelėsis.

„Apšiltinus sienas iš vidaus, šiluma neįleidžiama į sienas, todėl į giluminius laikančių sienų sluoksnius įsiskverbia šaltis, perkeldamas ten ir rasos tašką, tai yra temperatūrą, prie kurios iš oro pradeda kondensuotis drėgmė. Dėl šios priežasties rudenį drėksta ne tik išorinė sienos dalis, bet ir giluminiai jos sluoksniai. Žiemą, paspaudus šalčiui, ardomas ne tik išorinis, bet ir vidinis laikantis mūras“, – teigia pastatų šiltinimo ekspertas, projekto „Sandarus namas“ įkūrėjas Robertas Karvauskas.

Be to, rimtai pridrėkusios sienos neišdžiūna net vasarą, todėl pamažu kiekvienais metais sienos šiluminė izoliacija prastėja. Be to apšiltinus sieną iš vidaus siena taps ne tik drėgnesnė, bet ir šaltesnė, todėl tarp jos ir izoliacinio sluoksnio susidaro palanki aplinka veistis pelėsiui.

Specialistas pastebi, kad paprastai pelėsis susidaro ne dėl vienos ar kitos medžiagos savybių, bet netinkamo jų naudojimo. Pirmiausia, apie ką derėtų pagalvoti šiltinant sieną iš vidaus yra oro tarpai. Būtent juose susidaro pačios palankiausios sąlygos kauptis pelėsiui.

Apšiltinti erdvę iš vidaus nėra paprasčiau nei iš lauko

Paplitęs mitas, kad apšiltinti erdvę iš vidaus yra paprasčiau nei iš lauko. Neva nereikia pastolių, darbus galima vykdyti bet kokiu metų laiku ir pan. Tačiau tai nėra tiesa. Ekspertas pastebi, kad darbams paprastai kliudo jau įrengti prietaisai: radiatoriai, elektros prietaisų lizdai, kuriuos reikia perkelti, turint omenyje, kad siena pastorėja.

Maža to, retkarčiais tenka nuardyti ir dalį grindų apdailos sluoksnio, jei yra – pakabinamų lubų ar lubų dekoracijų. Kitaip tariant, visos patalpos kosmetinis remontas šiltinant sienas iš vidaus yra praktiškai neišvengiamas.

404