Namą statykite nuo pamatų, o šiltinkite – nuo stogo (SU VIDEO 4:22 min.)

Straipsnio vaizdo įrašas:

Namai pradedami statyti nuo pamatų, nes taip lemia visuotinės traukos dėsnis. Visos konstrukcijos yra veikiamos sunkio jėgos. Jos turi turėti atramą, todėl namo statyba ir prasideda nuo pagrindų ir pamatų.

Nuo ko pradėti šiltinti namą?

Čia taip pat galioja fizikos dėsnis, bet jau kitas.

Šiltas oras yra daug retesnis, todėl ir lengvesnis už šaltą orą. Nuo šildymo prietaisų jis kyla į viršų, spaudžiasi prie lubų, sudarydamas didelį slėgį į jas.
Per daugelį lubose esančių plyšių-plyšelių šiltas oras stengiasi išsiveržti iš patalpų į šaltą palėpę ar į lauką, kaip iš kiauro oro baliono.

Ar tikrai ankstesnės kartos name lubos nesandarios?

Nors paprastai lubose nematyti plyšių ar skylių, mikro nesandarumų jose yra kur kas daugiau negu mums atrodo. Daugybė šilto oro mikro fontanų veržiasi per šiuos nesandarumus, išsinešdami su savimi mūsų į šilumą investuotus pinigus.

Ką šiltinti – lubas ar stogą?

Šiltinant pastatą ar patalpą, reikia šiltinti atitvaras, atskiriančias šilumą nuo šalčio.

Pavyzdžiui, norint išsaugoti šilumą kambaryje, virš kurio yra nešildoma palėpė, reikia šiltinti kambario lubas, o ne stogą virš palėpės.

O jei palėpė yra įrengta ir šildoma, reikia šiltinti stogą, atstojantį palėpės lubas.

Ką šiltinti toliau?

Kai viršutinės patalpų atitvaros apšiltintos sandariai, šiltas oras pradeda kauptis patalpoje, sudarydamas slėgį ne tik į lubas, bet ir į sienas, langus, duris. Jei šios konstrukcijos taip pat pakankamai sandarios ir šiltos, šiltas oras pagaliau užpildo visą patalpą, bei pradeda spausti ir grindis.

Daugelis žmonių didesnius šilumos nuostolius labiau linkę priskirti langams ir durims, negu sienoms. Tai galima suprasti. Langai ir durys dažniausiai yra mažiausią šiluminę varžą pastatuose turinčios atitvarinės konstrukcijos.

Visgi, nors langai laidesni šilumai, jų plotas, lyginant su išorinių pastato sienų plotu, dažniausiai yra daug mažesnis, todėl šilumos nuostoliai per sienas yra didesni, negu per langus (aišku, jei langai ne katastrofiškos būsenos).

Sienose bei grindyse, kaip ir lubose, yra daug mikroplyšių, praleidžiančių orą, todėl jas taip pat būtina šiltinti sandariai.

Pastato šiltinimo eiliškumas

Jei pinigų pilnai namo renovacijai nepakanka, tenka pasirinkti, į kokių konstrukcijų šiltinimą pirmiausia investuoti.

Siūlau vadovautis tokiu principu – pirmiausia šiltinti tas konstrukcijas, į kurias atsiremia didžiausias šilto oro slėgis. Ten didžiausia šilto oro nutekėjimo (ir didžiausio šilumos kiekio netekimo) tikimybė.

Remidamasis savo patirtimi, rekomenduoju pastato šiltinimo prioritetus surikiuoti taip: lubos, sienos, langai ir durys, grindys ir pamatai.

Žinoma, nebūna taisyklių be išimčių, todėl tikslesnes rekomendacijas galima suteikti tik išanalizavus konkrečią situaciją ar atlikus  konstrukcijų sandarumo ir termovizinę analizę.

Bet pagrindinis principas visada išlieka tas pats – šilumos išsaugojimas name turi prasidėti nuo viršutinių atitvarų.

404